Blog

White Weddings - Agencja ślubna. Organizacja Ślubów i Wesel / dobre rady  / Wszystko co musisz wiedzieć o kamerzystach

Wszystko co musisz wiedzieć o kamerzystach

Obecnie Pary Młode stają przed dylematem: fotograf czy kamerzysta? Do tej pory duet ten stanowił niezmiennie jedność, a jego obecność na ślubach i weselach była naturalna. Teraz z kolei wszystko się zmienia. Częściowo wynika to z przymusu cięcia kosztów, oszczędności, a częściowo wiąże się z tym, że Młodzi zwyczajnie nie potrzebują takiej pamiątki decydując się jedynie na zatrudnienie fotografa.

Dla tych niezdecydowanych, którzy wciąż zmagają się z podjęciem decyzji postaram się pokazać, dlaczego kamerzysta to wciąż ważny i niezbędny element tej uroczystości.

Oto wszystko, co musicie wiedzieć!

 

Czy potrzebny jest Wam kamerzysta?

Odpowiadając na powyższe pytanie – nie, nie jest to konieczne, ale pary, które decydują się by zatrudnić kamerzystę, zwykle są zadowolone, że to zrobiły. Fotografia utrwali ważne dla Was chwile, ale będzie to jedynie stopklatka, która nie da Wam szerszego spojrzenia na całość. Tu nie wciśniecie pauzy, nie przewiniecie do przodu czy w tył – powtórek nie będzie. Film pokaże Wam wszystkie ważne dla Was fragmenty. Połączy je w całość tworząc z tego piękną opowieść. I co najważniejsze uchwycony obraz będzie dynamiczny i żywy. Słyszymy i widzimy, jak ludzie mówią, poruszają się – widzimy ich prawdziwe reakcje i to z czego one wynikają – tak po prostu, bez domysłów. Film pokaże Wam prawdziwe emocje spojrzenia, uśmiechy, łzy wzruszenia, czego same zdjęcia niestety aż tak drobiazgowo Wam nie oddadzą.

Zasadnicza różnica pomiędzy zdjęciem, a filmem jest taka, że – oglądając zdjęcia opowiadamy historię sami – przekazujemy wydarzenia takimi jakimi je zapamiętaliśmy, często dopowiadając sobie różne fragmenty. Film to jest prawdziwa historia – Wasza historia, która się zdarzyła – możecie mieć jedynie wpływ na sposób jej opowiadania (poprzez ustalenie montażu).

Jak ważne jest takie szczegółowe nagranie?

Zazwyczaj ostatnie godziny do rozpoczęcia uroczystości to nerwowa gonitwa, załatwianie drobiazgów lub tuszowanie nieprzewidzianych wpadek. W trakcie tych silnych emocji (zdenerwowanie/podekscytowanie) możesz zupełnie zapomnieć co się dzieje. I to jest całkowicie normalne. Ale! Zatrudniając kamerzystę możesz uchwycić te wszystkie ważne momenty (zarówno te nerwowe jak i te śmieszne) aby stworzyły spójną całość, były częścią tego dnia. Dzięki nagraniu będziecie mogli ponownie zetknąć się z momentami, o których zapomnieliście, które wypełnią te brakujące luki, włączając w to uśmiech i łzy wzruszenia rodziców, podczas wypowiadania Waszej przysięgi, kiedy będziecie skupieni tylko na sobie.

Poza tym pomyślcie jak za kilka lat siądziecie przed ekranem telewizora i pokażecie ten film swoim dzieciom! – jaka to będzie dla nich pamiątka i ile radości!

Bez względu na to, jak dużo czasu upłynie od Waszego ślubu – po latach te wspomnienia będą wciąż piękne i kolorowe – zabezpieczone przed upływem czasu. Film pokaże Wam historię Waszej miłości, która zaprowadziła Was przed ołtarz.

 

A jak to wygląda w praktyce?

Filmowanie może być nawet mniej natarczywe niż fotografia. Zrobienie dobrego zdjęcia wymaga nie tylko ogromnych umiejętności od fotografa, ale też od osoby, które się na nim znajdą. Odpowiednie ustawienie to podstawa, nie wspomnę już o makijażu czy fryzurze, którą Panna Młoda chętnie by wcześniej oceniła. Zdjęcia z zaskoczenia są zawsze mile widziane, gdyż wychodzą bardzo naturalnie. Jednak uchwycenie Młodych będących praktycznie w ciągłym ruchu i zrobienie dobrego zdjęcia jest w tych warunkach naprawdę nie lada wyzwaniem. Dlatego też w tej sytuacji kamerzysta sprawdza się moim zdaniem znacznie lepiej. Zanim oko fotografa wychwyci ciekawy moment i wykona on zdjęcie kamerzysta może już znacznie wcześniej filmować wszystko bez przejmowania się pobocznymi wątkami – dla niego najważniejsze jest odpowiednie światło i stabilizacja obrazu. Mając nagranie zawsze może z niego skorzystać w dowolny sposób – zrobienie zdjęcia nigdy nie daje pewności, że się ono do czegoś przyda – nigdy nie wiadomo w momencie spuszczenia migawki jak fotografowane osoby się zachowają – może się odwrócą, zamkną oczy, zrobią głupią minę – film daje możliwość wybrania godnych uwagi klatek i zrobienia z tego ciekawego fragmentu całości.

I to jest właśnie niewątpliwie ta przewaga kamerzysty nad fotografem. Filmowiec rozstawia swój sprzęt w rożnych punktach (w Kościele, na sali) aby uchwycić wszystko i wszystkich, a dodatkowo sam jest mobilny i przemieszcza się w dowolne miejsca wychwytując kluczowe momenty. Nie musi martwić się, że coś przegapi – rozstawione przez niego kamery spełniają swoje zadanie idealnie.

Czy istnieją rozmaite style?

Obecna tendencja do kręcenia filmów weselnych ma charakter dokumentalny. Te filmy łączą zdarzenia z dnia ślubu w uzupełnieniu o dołączone do niego Wasze luźne nagrania tworząc nierzadko czarno-białą kompozycję w celu uzyskania naturalnego i ponadczasowego podejścia. Ten pozornie prosty styl wymaga od kamerzysty znacznej umiejętności artystycznej. Nagrywając musi być w stanie uchwycić nastrój, zabawę, emocje, zabawne zdarzenia bez specjalnych efektów, jednocześnie skupiając się na tym, aby ujęcia te były jak najlepsze.

Bardziej tradycyjny styl wideo wykorzystuje techniczne sztuczki, które pozwalają na oddanie klimatu. Chociaż współczesne wideo stało się znacznie bardziej subtelne, wielu profesjonalistów wciąż wykorzystuje efekt zanikania (z ang. fade-outs) wzbogacając nagrania o nieruchome zdjęcia (dziecka lub rodziny, zwierzaków). Oba te podejścia mogą zawierać muzykę, wywiady czy napisy.

Ciekawe, pod względem edycyjnym czy operatorskim, są również tak zwane “Best of’”- kilkuminutowe teledyski ślubne, w zmyślny sposób pokazujące zlepek najciekawszym fragmentów.

Najlepszym sposobem, aby stworzyć wyjątkowy film, który z wypiekami na policzkach będzie oglądany znowu i znowu, jest stała komunikacja z kamerzystą i montażystą z wyprzedzeniem. Już na etapie podpisywania umowy warto jest zaznaczyć na jakiej formie filmu Wam zależy, jakie elementy są dla Was ważne, a które stanowią wątek poboczny. Oczywiście w trakcie nagrywania mogą się zdarzyć różne inne ciekawe momenty i zdarzenia, których nie wyłapiecie, a które kamerzysta może uchwycić i dodać jako ciekawe „smaczki” wzbogacające całe Wasze nagranie.

Aby ułatwić montażyście zadanie dobrze jest odpowiednio wprowadzić w temat kamerzystę, aby dostarczyć mu odpowiednio dużo materiału, z którego powstawanie niezapomniany film. Jeśli chodzi o jego długość, to większość profesjonalistów oferuje obecnie od trzydziestominutowego podsumowania do półtora godzinnego dokumentu. Dłuższe nagranie możliwe jest zazwyczaj na życzenie klienta i wiąże się z dodatkowymi kosztami – więc jeśli od początku zależy Wam na takim długim filmie musicie już na wstępie poinformować o tym kamerzystę.

 

Jak znaleźć dobrego kamerzystę?

Rekomendacje zamężnych znajomych to zawsze dobry punkt wyjścia. Podpowiedzą Wam na co zwrócić uwagę i czym kierować się przy wyborze odpowiedniego kamerzysty. W kolejnym kroku warto zwrócić się do profesjonalnych konsultantów ślubnych, którzy współpracują z nimi na co dzień – dzięki temu będziecie mieć pewność, że będzie to osoba, która w pełni sprosta Waszym oczekiwaniom.

Oczywiście nie warto opierać się wyłącznie na rekomendacjach osób trzecich. Spotkajcie się z kamerzystą, przedstawcie mu swoją wizję i uczulcie na ważne dla Was aspekty. Dobrze jest też wcześniej zapoznać się z jego pracą – obejrzeć zrealizowane dotychczas filmy – macie wtedy możliwość zobaczyć i ocenić jego umiejętności „w realu”.

Poszukajcie elementów wizualnych i stylu, który Was interesuje. Zwróćcie uwagę na to czy finalna kompozycja jest porywająca pod różnymi kątami oraz czy film wzbudza odpowiednie emocje. Cześć kamerzystów na spotkaniu z Narzeczonymi prezentuje również sprzęt, na którym pracują, szczegółowo opowiadając o jego możliwościach technicznych.

Dopytajcie szczegółowo o zakres cenowy proponowanych usług oraz dostępne terminy. Pomyślcie o formacie w jakim ma być przygotowany film. DVD jest formatem najczęściej wybieranym ze względu na jakość dźwięku i obrazu oraz ze względu na długowieczność płyty – właściwie przechowywane w chłodnym, suchym miejscu, powinny przetrwać odpowiednio długo.

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Niewątpliwie duże znaczenie ma pierwsze wrażenie. Bierzcie pod uwagę to, jak Wam się rozmawia, czy potraficie znaleźć wspólny język, czy Wasza wizja jest dla niego zrozumiała. Pamiętajcie, że im lepiej będziecie się rozumieć już na etapie ustaleń tym macie większą szansę otrzymania filmu zgodnego z Waszymi oczekiwaniami.

Jeśli macie jakieś niestandardowe pomysły warto jest od razu skonsultować je z kamerzystą – zwróci uwagę na problematyczne kwestie, jeśli takowe się pojawią i być może zaproponuje Wam ciekawe rozwiązania.

Przed ostatecznym podjęciem decyzji możecie sprawdzić go „w akcji”. Umówcie się na nagranie krótkiego filmiku – skrótu, który może być wstępem do Waszego filmu lub podziękowań dla rodziców. Dzięki temu będziecie mogli zobaczyć jego umiejętności na żywo oraz otrzymać cząstkę jego pracy jeszcze przed podpisaniem zobowiązującej umowy.

Nagrywanie filmu w tym Dniu ma swój tradycyjny scenariusz i każdy kamerzysta o tym wie. Powinien Wam też wcześniej opowiedzieć jakie elementy obowiązkowo znajdą się na nagraniu. Jeśli macie jakieś swoje uwagi to dobrze już na tym etapie je uwzględnić np. specjalne wydarzenia/atrakcje, które zaplanowaliście w tym dniu. Wszystkie niestandardowe elementy, które mają się wydarzyć, a które chcecie uwiecznić muszą być wcześniej zgłoszone kamerzyście, aby był przygotowany i pojawił się w odpowiednim momencie w danym miejscu. Zadbajcie więc o to by wszystkie ustalenia zostały dokładnie zawarte w umowie – będzie Waszym głównym zabezpieczeniem w przypadku niewywiązywania się z ustalonych rzeczy.

Zaznaczcie też, że w trakcie ślubu chcecie by to właśnie ta osoba, z którą rozmawiacie filmowała całą uroczystość i przyjęcie. Często bywa tak, że wysyłane są zupełnie inne osoby nieznające Pary Młodej ani ustaleń – amatorzy, którzy są jednorazowo zatrudniani w przypadku nakładających się terminów – oczywiście nie każda firma tak działa, ale warto mieć to wcześniej zapisane w umowie. Niektóre agencje mają też po kilku filmowców, których rozdzielają do konkretnych terminów. Kiedy zdecydujecie się już na daną osobę, dopilnujcie, aby to właśnie ona uwieczniła Wasz Dzień.

Image result for ancaster fairgrounds wedding pictures

 

Podsumowując, zarówno fotograf jak i kamerzysta gwarantują Wam niezapomnianą pamiątkę z tego Dnia jednak w różnych formach.

Moim zdaniem jedynym sposobem, aby naprawdę odtworzyć emocje i klimat tego dnia jest film. Pamiętajcie, że to jest tylko i wyłącznie moje zdanie, a ostateczna decyzja należy do Was. Osobiście na swój ślub i wesele zatrudniłam zarówno kamerzystę jak i fotografa i gdybym miała zrobić to po raz kolejny nie zawahałabym się nawet na moment. Przemyślcie dobrze tą kwestię.

Sami musicie zdecydować na czym najbardziej Wam zależy. Jednak jeśli pierwotnie nie uwzględnialiście kamerzysty w swoim budżecie i pod wpływem tego artykułu stwierdziliście, że jednak warto go zaangażować to niech to nie będzie przypadkowa osoba mająca „jakieś tam” pojęcie o filmowaniu, a profesjonalista – to jedyny taki Dzień więc jego oprawa musi być równie wyjątkowa.

 

Marta Dolna

Konsultant ślubny, właścicielka Agencji Ślubnej White Weddings

No Comments
Post a Comment