Przesądy ślubne

W każdej kulturze istnieją jakieś przesądy i zabobony. I mimo, iż uparcie twierdzimy, że nie wierzymy w nie to jednak mimo wszystko podświadomie staramy się ich unikać. W polskiej tradycji też mamy ich całkiem sporo, a te związane ze ślubem mam wrażenie, że wyrastają ostatnio jak “grzyby po deszczu”. Wiadomo, że w każdym regionie jest inaczej. Nie mniej jednak lista zakazów związanych z przyszłym zamążpójściem jest całkiem pokaźna. W tym wpisie udało mi się moim zdaniem zebrać te najbardziej absurdalne przesądy ślubne. Chcecie zobaczyć czego nie powinno się robić przed ślubem? Poniżej mam dla Was przygotowaną listę (trzynastka nie jest tu liczbą przypadkową – wybaczcie ale nie mogłam się powstrzymać ;p), mam nadzieję, że tak jak ja potraktujecie ją z przymrożeniem oka i nie poddacie się temu szaleństwu ;p

1. Upuszczenie obrączek podczas ceremonii
Tradycja mówi, że jeśli ktoś upuści obrączkę podczas składania przysięgi, to czeka go wieczny pech lub nawet umrze. Serio?! W tym dniu są takie emocje, że czasem ciężko jest zapanować nad trzęsącymi się rękoma. Ponadto wydaje mi się, że upuszczona obrączka może co najwyżej wywołać uśmiech zrozumienia na twarzy zgromadzonych w kościele gości, także głowa do góry!

2. Używanie swojego nowego nazwiska przed ślubem
Jeśli przypadkowo użyjesz swojego nowego nazwiska przed oficjalnym złożeniem przysięgi, według tradycji ślub się nie odbędzie.

3. Przyjmowanie noży jako prezentu ślubnego
Oczywiście, drogie zestawy noży to bardzo pożądany podarunek, ale jeśli jesteś przesądna, to pomiń je na swojej liście prezentowej. Ponieważ te ostre narzędzia przecinają na pół, a skoro od teraz jesteście jednością to według tradycji mogą doprowadzić do rozpadu małżeństwa.

4. Piwonie reprezentują wstyd, a żółte róże zazdrość
Mimo, że piwonie stały się obecnie jednym z najbardziej cenionych bukietów ślubnych, to w niektórych kulturach kwiaty te wyrażają wstyd, co jest ostatnią rzeczą, której Panna Młoda chce doświadczyć na swoim ślubie.
Tak jak nie od dziś wiadomo, że czerwone róże są wyrazem miłości, tak o żółtych różach mówi się, że symbolizują zazdrość, a nawet rychłe rozstanie.

5. Perły jako biżuteria
Chociaż wiele kobiet uważa, że są one wyjątkowo piękne i idealnie podkreślają urodę, to niektórzy twierdzą, że stanowią one przyszłe łzy i zmartwienia w małżeństwie.

6. Szycie własnej sukni
Jeśli masz takie zdolności to trudno się dziwić, że nie możesz się powstrzymać żeby uszyć arcydzieło, które założysz w dniu swojego ślubu. Jednak niektórzy ludzie wierzą, że szyjąc własną sukienkę, każdy jej ścieg będzie łzą, którą wylejesz w trakcie swojego małżeństwa.

7. Noszenie sukni przed ceremonią
Niewątpliwie kuszące jest sprawdzenie swojego ostatecznego wyglądu przed tym Wielkim Dniem, ale przymierzając wszystkie elementy garderoby ślubnej dzień przed ceremonią, według niektórych ściągasz na siebie ból i tragedię.

8. Oglądanie się w lustrze przed wyjściem do Kościoła 
Ile razy każda z nas przed wyjściem z domu ogląda się w lustrze? No właśnie! Jednak jeśli wierzyć przesądom Panna Młoda wychodząc do Kościoła nie powinna spoglądać w lustro bo jej wzrok utkwi w nim na zawsze, i patrząc na swojego męża będzie widzieć same niedoskonałości.

9. Przymierzanie obrączek przed ślubem
W końcu odebraliście swoje cudeńka no i jak tu ich nie przymierzyć? no jak?! O ile dopuszczalne jest mierzenie ich przy odbiorze tak do dnia ślubu nie jest wskazane gdyż według niektórych wielokrotne przymierzanie i zdejmowanie niepoświęconych obrączek może rozdzielić przyszłych małżonków na zawsze.

10. Druhna musi być panienką
Wybranie na druhnę osoby, która jest już w związku małżeńskim zwiastuje przeniesienie wszystkich jej trosk i trudów małżeńskich na Pannę Młodą.

11. Minięcie zakonnicy lub księdza w drodze do Kościoła
Niektórzy uważają, że spotkanie zakonnicy lub księdza przez Panną Młodą w trakcie drogi do Kościoła to zły omen bo oznacza przekleństwo i jałowe życie przyszłych małżonków. Hmm… dobrze, że duchowny w Kościele już się nie liczy 😉

12. Założenie nieodpowiedniego koloru sukni 
Nie od dziś wiadomo, że Panna Młoda w tym dniu pojawia się w bieli i kolor ten jest zarezerwowany tylko dla niej w tym dniu. Pojawienie się na ślubie innej kobiety w białej sukience odbiera zdrowie Pannie Młodej i zwiastuje rychłą chorobę.

13. Brak welonu
Dawniej każda Panna Młoda prowadzona do ołtarza miała na głowie welon, a nawet zasłoniętą nim twarz, co miało stanowić jej ochronę przed złymi duchami i późniejszym nieszczęściem. Ciekawe jakie złe duchy mogą czyhać w Kościele? ;p

 

Jeśli jednak wierzyć przesądom prawdopodobnie niemal połowa z niedawno zawartych związków małżeńskich powinna się rozpaść, bo większość z nas popełniła jakieś ślubne faux pas 😉  Ja nie jestem przesądna i w tym dniu również nie zamierzałam przejmować się takimi błahostkami dlatego też mimo ogólnie utartym schematom (“w maju ślub rychły grób”) swój ślub zorganizowałam w maju i mam się dobrze, a co! 😀

 

 

Marta Dolna

Konsultant ślubny, właścicielka Agencji Ślubnej White Weddings

No Comments
Post a Comment